Jak sprawdzić bazę BIK?

Każdy z nas ma pewien taki moment, w którym musi zacząć się zastanawiać nad wzięciem pożyczki czy kredytu. Wtedy szybko okazuje się, że aby nie zostać oszukanym trzeba zrozumieć znaczenie wielu terminów. Jednym z nich jest BIK. Co to właściwie jest, jakie informacje nasz temat są tam zawarte, jak wykorzystać to na własną korzyść oraz jak sprawdzić BIK powie niniejszy artykuł.

Co to jest BIK i co zawiera?

BIK jest to Biuro Informacji Kredytowej. Czemu ono służy? Jest to dodatkowe narzędzie banków do oceny zdolności kredytowej klienta. Dzięki niemu bank sprawdza, jakie jest prawdopodobieństwo wywiązania się klienta z kolejnego zobowiązania finansowego, czy klient nie posiada przypadkiem długów albo czy nie miał problemów ze spłatą poprzedniego kredytu. Co bowiem trafia do takiej bazy danych?

Przede wszystkim – każde nasze zobowiązanie finansowe. W BIK znajduje się informacja o wszystkich zaciągniętych długach – bez względu czy były to kredyty, pożyczki czy inne formy. Co więcej nie jest to tylko zwykł informacja o samym zaciągnięciu zobowiązania, lecz również o jego wysokości, ilości rat, ich wysokości, terminowości naszych spłat itd. Dodatkowo są tam przekazywane nasze dane. Oczywiście teoretycznie możemy się na to nie zgodzić, jednak w praktyce warunkiem uzyskania wielu kredytów czy pożyczek jest właśnie zgoda na wpisanie do rejestru BIK.

Jakie konsekwencje ma wpisanie do rejestru BIK?

Co oznacza dla nas wpisanie do tego rejestru? Przede wszystkim to, że każda instytucja udzielająca nam jakiegoś wsparcia finansowego, może przejrzeć nasze dotychczasowe zobowiązania. Jednak nie zawsze jest to zła informacja dla nas. Bowiem jeśli w przeszłości udało nam się terminowo spłacać dość wysoki kredyt, to bank przychylnie może na nas spojrzeć- jesteśmy przecież wypłacalni.

Tu jednak trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz. Generalnie w momencie terminowego spłacenia zobowiązania, jesteśmy usuwani z rejestru. Tymczasem w takim przypadku czasem może nam zależeć, żebyśmy w nim pozostali- to trzeba wcześniej zaznaczyć. Z drugiej strony- jeśli przekroczymy termin spłaty o więcej niż 60 dni, to BIK zatrzyma informację o nas bez względu na to, czy wyrażaliśmy na to zgodę.

Jak sprawdzić BIK?

Jak widać BIK ma dość duży wpływ na naszą zdolność kredytową. Z tego powodu warto też monitorować informacje na nasz temat. Ponadto, gdyby pojawiły się jakieś nieprawdziwe informacje, możemy szybko zareagować. Daje nam to też możliwość szybkiej reakcji w momencie, w którym np. ktoś próbował wyłudzić pożyczkę na nasze nazwisko.

Tylko jak sprawdzić BIK? Wcale to nie jest takie trudne. Wystarczy zarejestrować się na stronie BIK. Podczas rejestracji należy podać swój numer konta oraz przesłać skan dowodu osobistego. Po rejestracji możemy raz na sześć miesięcy wygenerować pełen raport na nasz temat. Dodatkowo oczywiście możliwe są inne opcje jak np. stałego dostępu do BIK, czy alertu BIK. Jak zatem widać, uzyskanie takich informacji o sobie samym wcale nie jest niezwykle trudne. Warto skorzystać choćby z podstawowej opcji.