RRSO – co to jest?

Każdemu z nas zdarzyło się przeżyć irytującą sytuację, w której nagle nasze wydatki zrobiły się znacznie wyższe od tych, które przewidzieliśmy. Dla przykładu – nasze wakacje miały kosztować trzy tysiące, ale doszło jeszcze ubezpieczenie bagażu, jakiś podatek, koszty szczepienia, nowej walizki, kilku sztuk ubrań. W efekcie zapłaciliśmy dodatkowy tysiąc. Niestety taką sytuację napotkamy także w bankach podczas brania kredytu.

Tajemnicze RRSO

Jakim sposobem? Otóż podczas brania kredytu czy pożyczki jesteśmy oczywiście świadomi tego, że będzie to nas coś kosztowało. Jednak zazwyczaj, jedyne, co bierzemy pod uwagę to odsetki. Myślimy, że jedyny zysk, jaki bank ma z udzielenia nam kredytu to właśnie suma odsetek. Tymczasem to jeszcze nie wszystko – w koszta wchodzi jeszcze wiele innych wydatków. Dlatego też należy koniecznie patrzeć na wartość RRSO. Co to jest?

RRSO jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Procent, który jest tam podany w skrócie można określić jako ten rzeczywiście pokazujący koszty wzięcia pożyczki czy kredytu. Co zatem jest tutaj wliczane? Oczywiście oprocentowanie nominalne, ale też prowizja dla banku, ubezpieczenie kredytu oraz, w przypadku kredytu hipotecznego albo pożyczki hipotecznej, również koszty wyceny nieruchomości i sporządzenia tzw. operatu szacunkowego. W efekcie RRSO może znacznie różnić się od samego oprocentowania.

Jak sprawdzić RRSO?

RRSO zgodnie z prawem powinno być podane. Jednak jak wiadomo, każdy bank chce wypaść jak najkorzystniej, dlatego zazwyczaj stara się umieścić je w umowie tak, abyśmy tego nie zauważyli. Dlatego najlepszą taktyką jest zapytać wprost przedstawiciela banku czy firmy pożyczkowej o RRSO – mają oni obowiązek podania go.

RRSO można również obliczyć samemu za pomocą różnych kalkulatorów znajdujących się w internecie. Taki krok nie jest oczywiście konieczny, ponieważ, jak to zostało wspomniane wcześniej banki mają obowiązek podania RRSO, jednak może to być dla nas pomocne. Kiedy? Dla przykłady gdy znajdujemy się w domu przed komputerem i dopiero zastanawiamy się. które oferty są korzystne.
Należy w tym momencie zdecydowanie podkreślić jeszcze jedną rzecz – nie bierzemy kredytu czy pożyczki na zasadzie „wezmę szybko, to będę mieć za sobą”. Przemyślmy to dokładnie.

Co nam daje RRSO i kiedy je sprawdzić?

Kiedy musimy sprawdzić RRSO? Praktycznie zawsze – bez względu na to czy bierzemy kredyt czy pożyczkę i na jak długo oraz na jaką kwotę. Nawet jeśli kwota jest niska, czas bardzo krótki, to nie oznacza to, że mamy przepłacać. W taki sposób szybciej uda nam się doprowadzić do sytuacji, w której nie będziemy musieli w ogóle korzystać z pożyczek czy kredytów.

A czy sprawdzanie RRSO rzeczywiście jest takie ważne? Oczywiście, że tak! Banki i firmy pożyczkowe nieraz proponują nam z pozoru dobrą ofertę – kusząco niskie oprocentowanie. Jednak kiedy się przyjrzymy danej ofercie dokładnie, może się szybko okazać, że ta niby korzystna oferta wyjdzie nas znacznie drożej niż kredyt o wyższym oprocentowaniu w innym banku. Różnica między oprocentowaniem nominalnym a rzeczywistym może wynosić nawet kilka stóp procentowych – taka wartość już naprawdę wpłynie na naszą sytuację finansową i wysokość budżetu domowego. Dlatego warto ją zawczasu sprawdzić.