Pożyczki pozabankowe – szybki ratunek czy ryzykowne zadłużenie?

Dzisiaj każde z nas przeżywa w życiu momenty, w których zdecydowanie potrzebna jest dodatkowa gotówka. Jednak wielu z nas nie może pozwolić sobie na kredyt. Jakie zatem mamy inne opcje? Przede wszystkim są to pożyczki pozabankowe. Czy jednak jest to bezpieczne i rozsądne rozwiązanie?

Zalety pożyczek pozabankowych

Jakie są zalety takich pożyczek? Przede wszystkim może je dostać prawie każdy. Tutaj nie ma bardzo szczegółowej weryfikacji. Firmy udzielające pożyczek proszą klienta o podanie jego dochodów – klient jednakże robi to sam. W efekcie znacznie łatwiej jest uzyskać taką pożyczkę osobom, które z przeróżnych powodów nie zakwalifikowały się do otrzymania kredytu. Oczywiście z takich pożyczek mogą również skorzystać osoby, które w normalnych warunkach mogą skorzystać z bardziej klasycznych okazji, ale…

Właśnie, ale co? Pożyczki są ratunkiem dla wielu osób, które potrzebują nagle pewnej sumy pieniędzy. Jakie to mogą być sytuacje? Bardzo różne – pewnie sami nieraz takie mieliśmy. Może to być nagła awaria np. pralki, laptopa, stłuczka. Tutaj szybka pożyczka ratuje nas nieraz od np. odcięcia od mediów. Czasem potrzebujemy także pieniędzy w znacznie mniej nieprzyjemnych sytuacjach – np. chcemy kupić coś w wyjątkowo niskiej cenie, ale wypłatę mamy dopiero za kilka dni.

Wady pożyczek pozabankowych

A jakie są wady takiego rozwiązania? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że są one znacznie droższe. Generalnie w przypadku małych kwot oraz spłacenia zobowiązania w terminie suma odsetek nie jest duża, jednak należy pamiętać, że jeśli nie spłacimy na czas naszego zobowiązania, to niestety odsetki później rosną bardzo szybko.

Kolejnym minusem jest to, że kwota takiej pożyczki zazwyczaj nie jest zbyt wysoka. Najczęściej możemy pożyczyć kwotę od kilku setek do kilku tysięcy złotych. A zatem w przypadku większych wydatków taka suma nie pomoże nam zbytnio. Raczej nadaje się ona do bieżącego podratowania sytuacji.

Kiedy wziąć pożyczkę i jak?

Podsumowując – jak odpowiedzieć, czy pożyczki są złe czy dobre? Planowane rozsądnie mogą nam pomóc przy mniejszych kłopotach finansowych. Są przede szczegolnie przydatne przy nagłych wypadkach. Kiedy dzieje się coś, potrzebujemy szybko gotówki, aby to naprawić, ale wiemy, że generalnie stać nas na to, bo za chwilę dostaniemy np. wypłatę. Także takie chwilówki przydadzą nam się w okresie wzmożonych wydatków np. na wakacje, święta lub przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że jest to chwilowe rozwiązanie, mające jednorazowo nam pomóc. Aby zatem nie pogorszyć swojej sytuacji należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy w stanie tę pożyczkę spłacić w terminie. Ponadto warto wykonać pewien ranking chwilówek. Oczywiście w nagłej sytuacji zapewne nie będziemy mieć na to czasu, dlatego każdy z nas powinien czasem sprawdzać, jakie oferty są najbardziej korzystne. Warto także skorzystać z rankingów, które ułatwiają poszukiwania najlepszej oferty.

Powiązane wpisy